Kedysi platilo, že byt orientovaný na sever je chladný a tmavý, byt orientovaný na juh je síce krásne presvetlený, no príliš teplý. Tak čo by ste si vybrali, aby sa vám v lete príjemne bývalo? Pri novostavbách si môžete vybrať len podľa toho, či uprednostňujete dokonalé presvetlenie miestností, tepelný komfort máte zaručený v oboch prípadoch. Veľkých okien sa netreba báť ani pri južnej či juhozápadnej orientácii bytu. V súčasných kvalitných novostavbách, kde sú veľkoformátové okná už pomaly štandardom, sa používajú kvalitné izolačné trojsklá, ktoré majú veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Navyše, pri nových bytoch máte často už v kúpnej cene aj exteriérové hliníkové žalúzie – v stiahnutom stave odrážajú slnečné lúče a nedovoľujú im preniknúť do interiéru. Pomocou naklápania lamiel môžete plynulo regulovať denné svetlo v miestnosti. Neobvyklá už nie je ani inteligentná elektroinštalácia v bytoch, a tak si ovládať žalúzie môžete aj cez mobil, keď ste v práci. Doma vás tak bude čakať príjemná klíma po celý rok.
Moderné technológie, ktoré nás chránia pred horúčavou
Ak si vyberáte nové bývanie, oplatí sa zistiť nielen to, z akých materiálov je byt vyhotovený, ale aj to, aký typ kúrenia, chladenia a ventilácie budova využíva. Počuli ste už napríklad o stropnom chladení interiérov? Tento systém je najmodernejší a najzdravší spôsob kúrenia a chladenia, ktorý funguje podobne ako podlahové kúrenie – na princípe sálania chladu z veľkého priestoru stropu. Nehrozí pri ňom prechladnutie z prievanu ako pri klimatizácii, priestor je ochladzovaný rovnomerne a na rozdiel od klimatizácie sa v byte ani nevýri prach. Navyše, na rozdiel od klimatizácie neodoberá vlhkosť zo vzduchu miestnosti. Medzi ďalšie technologické vychytávky patrí aj rekuprerácia vzduchu, či napríklad inteligentná elektroinštalácia, vďaka ktorej ovládate tepelný komfort domova cez mobilný telefón. Aj keď podobné technologické riešenia nie sú samozrejmosťou ani v nových developerských projektoch, zopár lastovičiek sa už nájde.
Pomôže aj zelený exteriér
Pri hľadaní bývania sa oplatí priplatiť si za to, že váš byt budeme mať aj nejakú tú zelenú plochu – či už terasu, loggiu alebo predzáhradku. O teplotnom rozdieli medzi vybetónovanou plochou a zeleňou sme už písali vyššie. No nejde len o teplotu – v lete nás to automaticky ťahá von, na vzduch, užiť si slniečko a dobiť sa jeho energiou. V bytoch s predzáhradkou alebo s naozaj veľkou terasou máte komfort bývania ako v rodinnom dome. Tu sa môžu bez obáv hrať deti vonku, alebo si môžete pozvať priateľov na záhradnú párty. Alternatívou, ktorá sa pri budovaní zelených plôch v mestách čoraz viac presadzuje, sú zatrávnené plochy na strechách budov – zelené alebo vegetačné strechy. Tie priaznivo ovplyvňujú tepelný a akustický komfort budovy, znižujú jej energetickú náročnosť a aj spoločenskú funkciu – pre mnohých obyvateľov sú dostupným kúskom prírody v centre mesta. Využívajú sa ako relaxačná zóna budovy a umožňujú stretávanie sa komunity domu. Už aj v Bratislave sa nájdu developeri, ktorí ponúkajú bývanie s týmto benefitom. Takéto luxusné bývanie s vysokými stropmi v modernom centre mesta, v novovznikajúcom bratislavskom downtowne, ponúka napríklad nový projekt Apollo Residence. Ideálne miesto na letnú párty s výhľadom na panorámu mesta, však?
Článok bol pripravený
v spolupráci s finančno –
realitnou agentúrou Fedors Group.